Το μονοπάτι που άνοιξαν (25/09), Ολλανδία και Κροατία, ακολούθησε η Ιταλία καθώς εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Final 4 του UEFA Nations League. Την ίδια στιγμή, η Αγγλία έμεινε χωρίς νίκη μετά από έξι ματς (0-3-3) στο θεσμό, ενώ η Ρουμανία υποβιβάστηκε στη League C.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία νίκησε για δεύτερη φορά στον 3ο όμιλο της League A την Ουγγαρία (2-1 το πρώτο ματς), αυτή την φορά στη Βουδαπέστη, με 2-0, και πήρε πανηγυρικά την 1η θέση του γκρουπ και το τρίτο «εισιτήριο» για την τελική φάση του 3ου Nations League. Τα γκολ σημείωσαν οι Ρασπαντόρι (27′) και Ντι Μάρκο (52′).

Οι «Μαγυάροι», που μετά από 5 ματς είχαν την πρωτοπορία στον όμιλο και προέρχονταν από τα σπουδαία «διπλά» επί της Αγγλίας (0-4) και Γερμανίας (0-1), στον αποψινό «τελικό» στην «Πούσκας Αρένα» απέτυχαν να πάρουν έστω και το βαθμό, που θα τους ήταν αρκετός για να βρεθούν στο Final 4 της διοργάνωσης.

Πολύ κοντά σε μία εντυπωσιακή ανατροπή έφτασε η Αγγλία, αλλά τελικά η Γερμανία δεν της επέτρεψε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στον 3ο όμιλο της League A. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες, 3-3, στο Γουέμπλεϊ, με τους Γερμανούς να προηγούνται μέχρι το 72΄ με 2-0, αλλά μέσα σε 11 λεπτά τα «Τρια Λιοντάρια» έφεραν προς στιγμή τα πάνω κάτω και προηγήθηκαν (3-2). Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, όμως, ο Χάβερτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ (72΄ Σο, 75΄ Μάουντ, 83΄πεν. Κέιν – 52΄πεν. Γκουντογκάν, 67΄,87΄ Χάβερτς).

Το συγκρότημα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ σε 6 ματς απέσπασε τρεις ισοπαλίες και ηττήθηκε ισάριθμες φορές, υποβιβάστηκε στη League B, απογοητεύοντας τους οπαδούς του ενόψει και του Παγκοσμίου Κυπέλλου που ακολουθεί.

Η Ρουμανία έκανε το καθήκον της στον 3ο όμιλο της League B, νίκησε την Βοσνία (σ.σ. είχε εξασφαλίσει την πρωτιά και την άνοδο στην League A) με 4-1, αλλά το τεράστιο «διπλό» της Φινλανδίας στην Ποντγκόριτσα (2-0 το Μαυροβούνιο), έφερε τους Βαλκάνιους στην τελευταία θέση, ισόβαθμους με το Μαυροβούνιο.

Σε αυτή την περίπτωση η ομάδα του Εντουαρντ Ιορντανέσκου υστερούσε (σ.σ. είχε ηττηθεί δύο φορές από το Μαυροβούνιο) και μοιραία υποβιβάστηκε στη League C.

Στον όμιλο που τα πάντα είχαν κριθεί από την 4η αγωνιστική (4ος της League C), η Γεωργία, η οποία είχε εξασφαλίσει την πρωτιά και την άνοδο στην αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία, ολοκλήρωσε την παρουσία της με 5 νίκες και μόλις μία ισοπαλία μετά το αποψινό εκτός έδρας 2-1 επί του Γιβραλτάρ (0-1-5).

Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Βουλγαρία πέρασε με «διπλό» από τα Σκόπια (1-0) και πήρε την 2η θέση του γκρουπ με 9 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Βόρεια Μακεδονία.

Όσον αφορά την Εσθονία «γιόρτασε» τον προβιβασμό της στην League C κάνοντας το 4Χ4 στο τουρνουά με το εμφατικό 4-0 επί του Σαν Μαρίνο. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε βαθμό στα τέσσερα ματς που έδωσαν.

League A

1ος όμιλος

Δανία-Γαλλία 2-0

Αυστρία-Κροατία 1-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Κροατία 13 Final 4

Δανία 12

Γαλλία 5

Αυστρία 4 Yποβιβάστηκε στην League B

2ος όμιλος

Πορτογαλία-Ισπανία 27/9 (21:45)

Ελβετία-Τσεχία 27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Πορτογαλία 10

Ισπανία 8

Ελβετία 6

Τσεχία 4

3ος όμιλος

Ουγγαρία-Ιταλία 0-2

Αγγλία-Γερμανία 3-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Ιταλία 11 Final 4

Ουγγαρία 10

Γερμανία 7

Αγγλία 3 Υποβιβάστηκε στην League B

4ος όμιλος

Ουαλία-Πολωνία 0-1

Ολλανδία-Βέλγιο 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Ολλανδία 16 Final 4

Βέλγιο 10

Πολωνία 7

Ουαλία 1 Υποβιβάστηκε στην League B

League B

1ος όμιλος

Ιρλανδία-Αρμενία 27/9 (21:45)

Ουκρανία-Σκωτία 27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Σκωτία 12

Ουκρανία 10

Ιρλανδία 4

Αρμενία 3

2ος όμιλος

Αλβανία-Ισλανδία 27/9 (21:45)

Ρωσία*-Ισραήλ Ματαιώθηκε

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ισραήλ 8 Προβιβάστηκε στην League A

Ισλανδία 3 -3αγ.

Αλβανία 1 -3αγ.

Ρωσία* 0 -0αγ. Υποβιβάστηκε στην League C

3ος όμιλος

Ρουμανία-Βοσνία 4-1

Μαυροβούνιο-Φινλανδία 0-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Βοσνία 11 Προβιβάστηκε στην League A

Φινλανδία 8

Μαυροβούνιο 7

Ρουμανία 7 Υποβιβάστηκε στην League C

4ος όμιλος

Νορβηγία-Σερβία 27/9 (21:45)

Σουηδία-Σλοβενία 27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Νορβηγία 10

Σερβία 10

Σλοβενία 5

Σουηδία 3

League C

1ος όμιλος

Νησιά Φαρόε-Τουρκία 2-1

Λουξεμβούργο-Λιθουανία 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Τουρκία 13 Προβιβάστηκε στην League B

Λουξεμβούργο 11

Νησιά Φαρόε 8

Λιθουανία 1 Θα παίξει στα μπαράζ παραμονής/υποβιβασμού

2ος όμιλος

Κόσοβο-Κύπρος 27/9 (21:45)

Ελλάδα-Βόρεια Ιρλανδία 27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Ελλάδα 12 Προβιβάστηκε στην League B

Κόσοβο 6

Β. Ιρλανδία 5

Κύπρος 5

3ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Καζακστάν 3-0

Σλοβακία-Λευκορωσία 1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Καζακστάν 13 Προβιβάστηκε στην League B

Αζερμπαϊτζάν 10

Σλοβακία 7

Λευκορωσία 3 Θα παίξει στα μπαράζ παραμονής/υποβιβασμού

4ος όμιλος

Γιβραλτάρ-Γεωργία 1-2

Β. Μακεδονία-Βουλγαρία 0-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Γεωργία 16 Προβιβάστηκε στην League B

Βουλγαρία 9

Β. Μακεδονία 7

Γιβραλτάρ 1 Θα παίξει στα μπαράζ παραμονής/υποβιβασμού

League D

1ος όμιλος

Μολδαβία-Λιχτενστάιν 2-0

Ανδόρα-Λετονία 1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Λετονία 13 Προβιβάστηκε στην League C

Μολδαβία 13

Ανδόρα 7

Λιχτενστάιν 0

2ος όμιλος

Σαν Μαρίνο-Εσθονία 0-4

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4αγ.)

Εσθονία 12 Προβιβάστηκε στην League C

Μάλτα 6

Σαν Μαρίνο 0

Πηγή: newsbeast.gr