Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -16 και πήρε μεγάλη νίκη στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα.

Τα τέσσερα εύστοχα τρίποντα των Σέρβων στα πρώτα λεπτά, με το σκορ να πάει στο 14-5, έδιναν την εντύπωση ότι η βραδιά θα ήταν δύσκολη για τους Πειραιώτες. Και όντως ήταν, αφού ο Αστέρας συνέχιζε την… εκνευριστική ευστοχία του, αφού με 6/8 τρίποντα ξέφυγε με +16 (30-14) λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος.

Στη δεύτερη, οι Πρίντεζης και Σπανούλης έδωσαν λύσεις και βοήθησαν στο να μειωθεί η διαφορά (37-27 στο 15′), με το ημίχρονο να κλείνει με μονοψήφια (45-37). Ο Ολυμπιακός, πλέον, πίστευε στην ανατροπή και ήταν η σειρά του να βρει λύσεις μέσω τριπόντων, με τον Χάρισον να έχει 3/3 και τη διαφορά να μειώνεται κι άλλο (52-50 στο 25′).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να δατηρήσουν τον έλεγχο αλλά οι Πειραιώτες ήταν τόσο βελτιωμένοι, ώστε να προηγηθούν με 70-61 στο 32′. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε χαρακτήρα που θύμιζε την πρώτη θητεία του Έλληνα προπονητή, όταν ο Πρίντεζης συνήθιζε να δίνει τη λύση στο φινάλε των αγώνων.

Ακριβώς ό,τι έκανε και τώρα στο Βελιγράδι, δηλαδή, αφού με το σκορ στο 79-79 σκόραρε στην τελευταία προσπάθεια, δίνοντας στον Ολυμπιακό τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη, μετά από αυτή επί της Μπαρτσελόνα, μέσα σε λίγα 24ωρα.

Πηγή: newsbeast.gr